Dzięki oddaniu i determinacji sołtysek i sołtysów polska wieś dynamicznie się rozwija, stając się coraz lepszym miejscem do życia. To właśnie Oni są sercem lokalnych społeczności – łącznikiem między mieszkańcami a samorządem, inicjatorami ważnych działań i strażnikami tradycji.
Z własnego doświadczenia wiem, jak ważna i wymagająca jest rola sołtysa. Przez trzynaście lat pełniłem funkcję wójta gminy Płużnica i przekonałem się, że dobra współpraca z sołtysami jest kluczem do zrównoważonego rozwoju gminy. Dlatego też, będąc obecnie posłem na Sejm RP, podjąłem działania mające na celu zwiększenie roli sołectw.
W tym celu przygotowałem projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim. Obecnie trwają konsultacje tego projektu:
Przewiduje on następujące zmiany:
- w ustawie o funduszu sołeckim:
- Fundusz sołecki w każdej gminie wiejskiej i miejsko-wiejskiej
- Wprowadzenie obligatoryjności wyodrębniania funduszu sołeckiego.
- Poprawa finansów gmin
- Zwiększenie poziomu refundacji wydatków funduszu sołeckiego
- z 20% do 30%
- z 30% do 40%
- z 40% do 50%
- Zwiększenie poziomu refundacji wydatków funduszu sołeckiego
- Bardziej elastyczna procedura uchwalania funduszu sołeckiego
- Możliwość odrzucenia również poszczególnych przedsięwzięć, a nie tylko całego wniosku
- Możliwość odrzucenie wniosku lub przedsięwzięć przez wójta gdy nie są zadaniami własnymi gminy, nie służą poprawie warunków życia mieszkańców, nie są zgodne ze strategią rozwoju gminy lub nie służą usunięciu skutków klęski żywiołowej. Obecnie taką kompetencje ma tylko rada gminy.
- Wydłużenie terminu na poprawienie wniosku przez sołectwo z 7 do 14 dni
- „Fundusz osiedlowy”
- Możliwość wyodrębnienia środków na przedsięwzięcia przewidziane do realizacji w innych niż sołectwo jednostkach pomocniczych.
- W ustawie o samorządzie gminnym:
- Młodzieżowe rady jednostek pomocniczych
- Możliwość powoływania młodzieżowych rad jednostek pomocniczych, w tym młodzieżowych rad sołeckich.
- Lepsza współpraca sołtysów z władzami gminy
- Informowanie przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych przez przewodniczącego rady gminy nie tylko o sesjach rady gminy, ale również o posiedzeniach komisji rady gminy.
- Możliwość powołania przez wójta konwentu przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych, np. konwentu sołtysów.
- Dieta dla wszystkich sołtysów
- Obowiązek ustanawiania przez radę gminy zasad, na jakich przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej.
- Ubezpieczenie dla wszystkich sołtysów
- Zapewnienie ubezpieczenia przewodniczącym organów wykonawczych jednostek pomocniczych.
- Ułatwienie procedury wynajmu świetlicy
- Możliwość upoważnienie przez wójta przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych do zawierania umów dotyczących zarządzania mieniem komunalnym.
Powyższe propozycje wywołały ożywioną dyskusję organizacji samorządowych. W debacie nad moim projektem ustawy brakuje jednak głosu sołtysów. Dlatego przygotowałem krótką ankietę, w której zarówno sołtysi, jak i członkowie rad sołeckich mogą wyrazić swoją opinię na temat każdej z proponowanych zmian. Zachęcam do skorzystania z tej możliwości.
Aby przejść do formularza kliknij poniższy przycisk:
W Polsce mamy ponad 40 tys. sołectw w 2 173 gminach. W 70% z nich funkcjonuje fundusz sołecki. Są takie samorządy, w których Fundusz sołecki jest realizowany od 2009 r., ale są też gminy, w których przez ostatnie 15 lat sołectwa nie miały wydzielonych środków na rozwój, o przeznaczeniu których mogłyby same decydować! Przygotowany projekt ustawy, ma to zmienić. Chcemy, aby fundusz sołecki był we wszystkich gminach w Polsce! Problemy Polek i Polaków powinny być rozwiązywane na możliwie najniższym poziomie organizacyjnym w myśl konstytucyjnej zasady pomocniczości. Głos sołtysek i sołtysów musi być bardziej słyszany, dlatego zachęcam do wzięcia udziału w konsultacjach i wyrażenia swojej opinii!
Marcin Skonieczka
Poseł na Sejm RP