Na Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Nową Lewicę 15 października zagłosowało łącznie prawie 11,6 mln osób, a na PiS ponad 7,6 mln. Przewaga aż 4 mln głosów na korzyść dotychczasowej opozycji jednoznacznie wskazuje, że Polki i Polacy chcą zmiany władzy!
Od dnia głosowania mijają kolejne tygodnie, a w Polsce dalej rządzi Zjednoczona Prawica. Ponadto prezydent Andrzej Duda postanowił powierzyć misję tworzenia nowego rządu dotychczasowemu premierowi.
W kontekście zmiany władzy kluczowe będzie, więc pierwsze posiedzenie Sejmu, które ma mieć miejsce 13 listopada. To wtedy posłanki i posłowie złożą ślubowanie, a następnie wybiorą marszałka Sejmu.
Wiele wskazuje na to, że będzie nim Szymon Hołownia. Skoro lider głównej siły w koalicji ma być premierem, to dobrze, aby reprezentant drugiej siły wziął odpowiedzialność za Sejm. Tym bardziej że Polska 2050 Szymona Hołowni ma pomysł na to, jak naprawić funkcjonowanie niższej izby parlamentu. Jest to istotne, gdyż to tu w 2015 r. zaczął się proces psucia państwa poprzez ograniczanie niezależności i upartyjnianie jego najważniejszych instytucji.
Ponadto władze Zjednoczonej Prawicy traktowały parlament jak narzędzie do bezmyślnego przepychania rządowych pomysłów. Głos opozycji, niezależnych ekspertów i przedstawicieli organizacji pozarządowych był całkowicie ignorowany. Teraz, po ośmiu latach, Sejm znów może stać się miejscem prawdziwej debaty i wypracowywania najlepszych rozwiązań.
Po wyborze marszałka głosami Polski 2050, PSL-u, KO i Lewicy nikt już nie będzie miał wątpliwości, kto w Sejmie ma większość. Pozostanie wówczas czekać na nieudzielenie wotum zaufania Mateuszowi Morawieckiemu i wybranie na Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.