Za jedną z najważniejszych i najbardziej udanych reform III Rzeczpospolitej uważa się utworzenie samorządu terytorialnego. Stosowna ustawa została przyjęta 35 lat temu, a samorządowe województwa i powiaty powołano 26 lat temu. W kujawsko-pomorskim mamy obecnie 19 powiatów, 4 miasta na prawach powiatu (Toruń, Włocławek, Grudziądz i Bydgoszcz) oraz 144 gminy.
Samorządność funkcjonuje również na niższych szczeblach. W gminach mogą działać jednostki pomocnicze. Choć nie mają osobowości prawnej, odgrywają istotną rolę w życiu lokalnym. Najbardziej popularną ich formą są sołectwa, których w naszym województwie jest 2 400. W Toruniu natomiast utworzonych zostało 13 jednostek pomocniczych zwanych radami okręgów.
Od początku mojej działalności społecznej opowiadam się za decentralizacją państwa i realizacją konstytucyjnej zasady pomocniczości. Dlatego jako poseł na Sejm RP podjąłem działania na rzecz wzmocnienia roli jednostek pomocniczych. Przygotowałem projekt ustawy przewidujący m.in.: obowiązek informowania przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych o posiedzeniach komisji rady gminy, możliwość utworzenia konwentu przewodniczących, możliwość upoważnienia ich do zarządzania mieniem komunalnym, obowiązek uregulowania zasad przyznawania diet i zwrotu kosztów podróży służbowych oraz zapewnienie im ubezpieczenia. Ponadto projekt zakłada możliwość powoływania młodzieżowych rad jednostek pomocniczych.
Obecnie trwają konsultacje projektu ustawy. Zachęcam do wzięcia udziału w dyskusji i podzielenia się swoimi opiniami na temat proponowanych zmian. Wszystkich zainteresowanych zapraszam. Wspólnie możemy wzmocnić nasze lokalne wspólnoty i zadbać o ich lepsze funkcjonowanie!
Link do formularza konsultacyjnego: https://forms.gle/b7QCKb6MAecqGNbV6