Rozpoczęło się kolejne okrążenie wyborczego wyścigu. Najpierw były wybory parlamentarne, zakończone głosowaniem w dniu 15 października. Po blisko miesiącu, 13 listopada rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, a 13 grudnia miało miejsce zaprzysiężenie nowego rządu utworzonego przez KO, Polskę 2050 Szymona Hołowni, PSL i Lewicę.
Po krótkiej przerwie, na początku 2024 r. rozpoczęły się przygotowania do wyborów samorządowych. Cieszyły się one niestety mniejszym zainteresowaniem Polek i Polaków. Na swoich kandydatów do Sejmu głosowało aż 74,38 proc. uprawnionych osób, a na kandydatów do sejmików już tylko 51,94 proc. Jeszcze niższa frekwencja była w ponownym głosowaniu na wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 miastach i gminach w Polsce. Wyniosła zaledwie 44,06 proc.
Teraz przed nami trzecie, najkrótsze okrążenie wyścigu – wybory do Parlamentu Europejskiego. W głosowaniu, które odbędzie się 9 czerwca 2024 r., wybierzemy 53 przedstawicieli naszego kraju. W poprzednich wyborach, pięć lat temu, do urn wybrało się 45,53 proc. obywatelek i obywateli. Trudno przewidzieć, czy ten wynik uda się poprawić w tym roku.
Wiele osób traktuje Unię Europejską jako coś odległego, oderwanego od naszego codziennego życia. Tymczasem Unia Europejska to my! Jesteśmy Europejczykami. Jesteśmy istotną częścią europejskiej wspólnoty. Nasz głos musi być silny i twardo musimy zabiegać o realizację naszych interesów. Nasi przedstawiciele w Parlamencie Europejskim muszą w pragmatyczny sposób załatwiać ważne dla nas sprawy!
Dlatego warto poświęcić trochę czasu, poznać osoby kandydujące do Parlamentu Europejskiego, zapoznać się z propozycjami poszczególnych ugrupowań, a na końcu, 9 czerwca, iść zagłosować i dokonać mądrego wyboru!